בנייה אקולוגית

מה זה?
בנייה אקולוגית (או בנייה "ירוקה") היא תפיסת עולם הדוגלת ביצירת סביבת מגורים בריאה ונוחה, תוך שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובחומרים ממוחזרים.

למה זה טוב?
כל שלב בבנייה האקולוגית, החל מהתכנון, דרך הבנייה עצמה ועד התפעול לאורך השנים, נועד להביא לחיסכון. חיסכון באנרגיה, חיסכון בחומרי גלם, חיסכון במים, חשמל ועוד.
הבנייה האקולוגית גם בריאה יותר לדיירים, כאשר השימוש בתרכובות אורגניות, בתכנון זרימת האוויר ובחיסול התנאים המעודדים טחב ועובש, מבטל את תופעת "הבניין החולה" העלולה לגרום לבעיות בריאותיות בקרב דיירי בניינים שאינם בנויים בבנייה אקולוגית.

איך זה עובד?
כדי להשיג את המטרות, הבנייה האקולוגית משלבת מספר אסטרטגיות אפקטיביות, כגון בידוד תרמי יעיל בקירות, בחלונות ובגג, ניצול המסה התרמית של המבנה, מה שמוביל לחסכון באנרגיה לצרכי חימום או קירור. שימוש באביזרים חוסכי מים, שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים. למשל: דוד שמש הוא הדוגמה הנפוצה לשימוש באנרגיה הנקיה של השמש. בבנייה אקולוגית השמש משחקת תפקיד משמעותי בהרבה מדוד שמש, כשהבידוד, מיקום החלונות וכל זווית בניית הבית לוקחים את מיקום השמש בחשבון, ומתעלים את האנרגיה שלה לרווחת הבית ודייריו.

שימוש בעץ בבניה האקולוגית
העץ הוא חומר הבניה היחיד שנובע ממקור מתחדש: השטח המיוער בעולם עולה בכ 3 אחוז בשנה. עקומת יצור החמצן של היערות וספיחת ה-CO מתחילה לרדת כשגיל העצים מגיע לכ 70-80 שנה. כשהעצים מתים ונרקבים ביער או נשרפים הם משחררים חזרה את כול ה CO שספחו. לעומת זאת, בשימוש בעץ כחומר בניה, העץ אוצר בתוכו העץ את ה CO שספח.
שימוש בעץ מיערות אלו גורם להצערת גיל היער, מה שמעלה את כמות יצור החמצן של היער ומוריד את כמות ה-CO באטמוספרה, כך שהיתרון האקולוגי ברור.
אנו מקפדים לקנות את העץ מיערות מנוהלים דרך 'עץ ועצה' אשר קיבלו תקן FSC אשר מבטיח שרשרת פיקוח אקולוגית מגידול העץ ביער ועד ההספקה ללקוח.

שימוש בעץ כחומר בניה מאפשר דריסת רגל "FOOT PRINT" נמוכה בהרבה בהשוואה למתכת או בטון, שכמות האנרגיה הדרושה לתהליך היצור שלהם גבוהה בעשרות אחוזים. זאת אומרת, ההשפעה השלילית על הסביבה של מבני מתכת ובטון גבוהה בהרבה מזו של מבני עץ.

מדינות מפותחות בעולם אשר פיתחו תקנים המעודדים בניה אקולוגית, מעודדות בחוק את השימוש בעץ, ומעניקות תמריצים ומענקים, לדוגמא: תקן ה- LEED האמריקאי.

נוכחותו של העץ במבני מגורים, הוכחה מדעית כמרגיעה ומורידת לחץ. כך שהיתרון האקולוגי משתלב בנוסף עם יתרון בריאותי משמעותי.

מה קורה בארץ
בעשור האחרון החלה מגמה של עליית המודעות לבניה האקולוגית, על כל סוגיה.
עד לפני כמה שנים, הבניה האקולוגית הייתה חלקם של כמה "משוגעים" לעניין, שבנו לעצמם את הבית בתקציב מצומצם וברמת גימור נמוכה.
בשנים האחרונות, בעקבות העלייה במודעות העולמית והמקומית לבנייה האקולוגית, החלו להיבנות פרויקטים איכותיים וגדולים יותר, המשלבים שיטות, חומרים ופרטי בנייה איכותיים.

אנחנו משתפים פעולה עם חברות הנותנות את המענה ליציקת הקירות והטייחים, ספקים של חומרי בניה ירוקים ויועצים מחו"ל. במסגרת שיתוף הפעולה הזה, פיתחנו יחד מערכות קיר המתאימות לארץ, ומסתמכות על ידע וניסיון בינלאומי, כגון: ההתאחדות של בוני ההמפ HEMP בצרפת, תקנים גרמניים ועוד.


פרוייקטים מסוג בנייה אקולוגית בביצוע RING נגרות חוץ:


לופט בריא בגליל


בית טמפלרי לשימור


בית גלילי


בית אקולוגי במצפה רמון


בית אקולוגי בעין הוד